Inspiracje do pokoju dziecka – jaki styl wybrać?
Podczas aranżacji pokoju dziecięcego możesz kierować się ogólnymi zasadami obowiązującymi w ramach interesującego Cię stylu. Musisz jedynie pamiętać, że nie urządzasz salonu, a pokój malucha i to do jego potrzeb powinno się dostosować wnętrze.
Jakie przykładowe style mogą się sprawdzić w pokoju dziecięcym?
Styl skandynawski – wnętrza w takiej aranżacji są ciepłe, proste i bardzo przytulne, ponieważ dominują w nich naturalne materiały. Dominują stonowane barwy, głównie beże i odcienie bieli. Jeśli zastosujesz dodatki w różnych odcieniach różu, szarości, w pastelowym błękicie i zieleni wnętrze będzie weselsze.
Styl nowoczesny – takie wnętrze będzie jednocześnie przytulne i praktyczne. Wybierz meble o prostej formie – prostokątne, otwarte półki wiszące oraz duże zamykane szafy są bardzo pojemne i pozwolą na utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Miły klimat wprowadzą dodatki: miękkie pufy, dywan w geometryczne wzory, długie zasłony lub rzymskie rolety oraz różne źródła światła.
Styl vintage – to dobry wybór dla osób, które cenią retro wnętrza i pamiątki z dawnych lat. Można odświeżyć i wykorzystać sprzęty będące w rodzinie od pokoleń – zabytkowe szafy, drewniane kołyski itd. Ściany można pomalować farbą w ciepłych odcieniach różu, beżu, bieli czy zieleni albo udekorować wyrazistą tapetą z wzorami kwiatów lub zwierząt. Pamiętaj, jednak, by nie przesadzić z liczbą dekoracji, aby pokoik maleństwa nie przypominał zagraconego strychu!
Pokój z tematem przewodnim – jeśli interesuje Cię konkretny motyw, np. bajkowe postacie z książki dla dzieci, zwierzęta, samochody lub baśnie, możesz nawiązać klimatem właśnie do tego. Wykorzystaj ten temat na ścianie (artystyczne malowanie ścian, tapety, naklejki dekoracyjne) lub stwórz neutralne tło, malując pokój na łagodne kolory (biel, beż, pastelowe kolory). W tym drugim wypadku atmosferę stworzą dodatki z motywem przewodnim – np. dywan, lampki led z motywem bajkowym, zegar ścienny z nadrukiem postaci z książki, łóżko imitujące samochód wyścigowy.
Jak ustawić łóżko i szafy w pokoju dziecka?
O ile to możliwe, warto ustawić łóżeczko czy łóżko tak, aby mieć do niego dostęp z trzech stron, wezgłowiem pod ścianą (lub dłuższym bokiem, jeśli inna opcja nie wchodzi w grę). Nie stawiaj łóżka bezpośrednio pod oknem ani przy grzejniku, ponieważ może to źle wpłynąć na sen i zdrowie malucha.
Dobrym wyborem może być kupno regulowanego łóżka, dzięki czemu za kilka lat nie będzie potrzeby kupowania nowego modelu. Materac powinien być wygodny i mieć stabilny stelaż, a pościel powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Jeśli dziecko jest już nieco starsze albo masz dwójkę latorośli, możesz się zdecydować na łóżko piętrowe z solidną drabinką oraz zabezpieczonym bokiem na piętrze.
Szafy, regały oraz przewijak ulokuj pod ścianami i koniecznie pamiętaj o ich przymocowaniu – niezabezpieczone meble mogą się przewrócić i być zagrożeniem dla ciekawskiego malucha! Kup też specjalne zabezpieczenia, dzięki którym dziecko nie otworzy szafki samodzielnie.
Biurko, czyli jeden z ważniejszych elementów – gdzie je ustawić?
Kiedy dziecko podrośnie i stanie się bardziej samodzielne, na pewno poczuje potrzebę wszelkiego rodzaju działań twórczych: nauki malowania, pisania, wycinania, sklejania itd. Po znalezieniu odpowiedniego mebla pozostaje tylko podjęcie decyzji, gdzie powinno się go ustawić. Na pewno lepiej nie stawiać biurka tyłem do okna, bo dziecko będzie sobie zasłaniało światło. Idealną lokalizacją będzie miejsce tuż pod oknem, ponieważ naturalne światło jest najlepsze dla wzroku, a widok zieleni na zewnątrz może działać na dziecko odprężająco. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, umieść mebel pod ścianą, sugerując się tym, której ręki dziecko używa do pisania. Jeśli jest praworęczne, postaw biurko pod ścianą z lewej strony, a jeśli leworęczne pod ścianą po prawej stronie.
Elementy niezbędne w pokoju dziecięcym – lampki, regały, półki
Przeglądając inspiracje pokoju dziecięcego, można zauważyć pewne stałe elementy, takie jak regały, półki, lampki czy kosze do przechowywania. Ma to swoje uzasadnienie – regały pomieszczą wszelkiego rodzaju książeczki, puzzle, gry i ulubione pluszaki, a na półkach można umieścić ciekawe gadżety np. zdjęcia w uroczych ramkach czy lampki LED dla dzieci.
Bardzo ważną częścią wystroju jest również oświetlenie. Jeśli chodzi o pokoik dla dziewczynki czy pokój dziecięcy dla chłopca – inspiracje w internecie czy prasie słusznie pokazują, że nie powinno się ograniczać do jednego źródła światła. Podczas zabawy czy układania klocków dobrze sprawdzi się lampa sufitowa, a w trakcie pracy przy biurku lepsza będzie lampka biurkowa. Nie zapominaj też o delikatnym oświetleniu na czas snu – mogą to być łańcuchy świetlne dające łagodną poświatę lub specjalne lampki nocne.
Jak zorganizować bezpieczne miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym?
O ile niemowlęta nie mają specjalnych potrzeb, jeśli chodzi o wyposażenie pokoju, to kiedy zaczynają się samodzielnie przemieszczać, sytuacja ulega diametralnej zmianie. Raczkowanie, pierwsze kroki i aktywności zmuszają do wygospodarowania specjalnego miejsca do zabawy. Musi być nie tylko bezpieczne, ale i dostatecznie przestronne. Dla najmłodszych dzieci dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju maty piankowe, maty edukacyjne czy bujaczki z ulubionymi zabawkami. Dobrze jest wyznaczyć miejsce do zabawy na miękkim dywanie, który będzie przymocowany do podłoża specjalną taśmą stabilizującą. Zrezygnuj z puchatych, długowłosych dywanów, bo mogą się stać wylęgarnią alergenów i wymagają częstego, starannego czyszczenia.
Aranżując miejsce zabaw dla starszych dzieci, również możesz je wyznaczyć za pomocą sporego, ładnego dywanu, na którym można umieścić wygodny puf albo stolik i krzesełka w dziecięcym rozmiarze. To będzie idealne miejsce zarówno do rysowania, jak i układania puzzli oraz do gry w kręgle czy popołudniowych przyjęć w gronie ulubionych misiów. Jeśli pociecha ma do swojej dyspozycji łóżko piętrowe lub antresolę, możesz zorganizować kącik do zabaw pod spodem. Kosze i pudła pozwolą na zachowanie porządku i segregowanie zabawek, a zasłonka zapewni dziecku prywatność. Całość może imitować namiot lub tajną skrytkę na skarby.
Inspiracje do pokoju dziecka – dekoracje i elementy osobiste
Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój chłopięcy czy pokój dziewczęcy, inspiracje czerp od milusińskich. O ile niemowlęta nie mają własnych upodobań, to starsze dzieciaki zaczynają okazywać zainteresowania. Jeśli więc wiesz, że maluchy lubią temat kosmosu, misiów, baletnic czy fascynują się powstawaniem średniowiecznych fortyfikacji, weź to pod uwagę, dekorując ich domową przestrzeń. Literki z imieniem, baldachim nad łóżkiem, pamiątki z wyjątkowych wypraw, fotografie z występów oraz gadżety nawiązujące do hobby – to wszystko sprawi, że pokój będzie wyjątkowy.
Dobrze urządzony i zagospodarowany pokój dziecięcy zapewni pociechom bezpieczną przestrzeń do nauki, zabawy i snu. Pamiętaj, że to ich miejsce na ziemi, może więc estetycznie nieco odstawać od reszty domu, jeśli tylko dzięki temu dziecko będzie się czuło szczęśliwe.