Zadzwoń do nas +48566560100

Zamknij (x)

Darmowa wysyłka od 150zł!        Wysyłka w 24 godziny!         Wyprzedaż   -30 zł!        Kontakt: 566560100!

Zegar Ścienny Plexido Filiżanka Kawy

Jak urządzić kuchnię, czyli od czego należy zacząć?

 

Niezależnie od tego, czy planujesz remont obecnej kuchni, czy wykańczasz pomieszczenie w nowym budynku, na pewno masz już za sobą jakieś kuchenne doświadczenia i wiesz, jakich sprzętów używasz na co dzień i co lubisz mieć pod ręką. Kuchnia to przede wszystkim strefa przygotowywania posiłków. Mogłoby się wydawać, że każdy z nas będzie wymagać od niej dokładnie tego samego – nic bardziej mylnego! Kuchnie powinny być dostosowane do stylu życia: w końcu nie każdy jest amatorem gotowania. 

Jeśli w kuchni rzadko przyrządzasz cokolwiek poza herbatą, prawdopodobnie nie potrzebujesz mnóstwa miejsca na blacie i wielu szafek na zastawę i sprzęty do gotowania. Jesteś głową dużej rodziny albo miłośnikiem pieczenia ciast? W takim razie na pewno sam dobrze wiesz, jaka przestrzeń jest niezbędna do realizacji Twoich codziennych zadań i bez czego nie wyobrażasz sobie nowej kuchni.

Zastanawiając się, jak umeblować kuchnię, koniecznie pomyśl też, jakie przedmioty będziesz trzymać w kuchni i jak chcesz je przechowywać: w szafkach, szufladach, cargo, na otwartych półkach, a może w jeszcze inny sposób? Co powinno znaleźć się na wyciągnięcie ręki, a z jakich sprzętów korzystasz na tyle rzadko, że możesz odłożyć je na wysoką półkę? Czy w kuchni będziesz przechowywać również zapasy suchych produktów, czy masz na przykład osobną spiżarnię albo wolisz trzymać takie rzeczy w garażu?

Zawczasu przemyśl też sprzęty AGD: jeśli w nowej kuchni nie zmieści się zmywarka, będziesz potrzebować nieco większego zlewozmywaka, a jeżeli kuchnia ma służyć dużej rodzinie, lodówka w zabudowie może się okazać zbyt mała. Warto też zastanowić się, czy przyda Ci się kuchenka mikrofalowa oraz wybrać między kuchenką gazową a indukcyjną. W tym ostatnim przypadku znaczenie będą miały nie tylko Twoje preferencje, ale również warunki lokalowe i dostępne przyłącza.

 

Funkcjonalna kuchnia, czyli jak dobrze podzielić ją na strefy?

 

Wiesz już, co powinno znaleźć się w Twojej nowej kuchni? Pora podzielić przestrzeń na strefy – to idealna recepta na praktyczną kuchnię bez względu na jej rozmiar. Dobrym sposobem na to, jak urządzić małe i duże kuchnie, jest zasada trójkąta roboczego, która pozwala zachować ergonomię, zaoszczędzić czas i ograniczyć do minimum zbędne ruchy podczas gotowania. Na czym polega ta reguła?

Wyobraź sobie trójkąt, w którego wierzchołkach znajdują się lodówka, kuchenka oraz zlew. To sprzęty, z których korzystasz w kuchni najczęściej i między którymi zwykle krążysz: na przykład wyjmujesz z lodówki warzywa, myjesz je i wrzucasz do garnka stojącego na kuchence, a następnie wstawiasz wodę na makaron. Jeśli więc te trzy sprzęty umieścisz (w miarę możliwości) w trójkącie, szybko i sprawnie przygotujesz każdy posiłek. Rzecz jasna nie zawsze układ kuchni pozwala na takie rozlokowanie urządzeń. Czasem proporcje tego wirtualnego trójkąta mogą być zachwiane, ale mimo wszystko warto trzymać się tej zasady, nawet jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wąską kuchnię w bloku, w której szafki mogą stanąć tylko na jednej ścianie.

Warto też uwzględnić w trójkącie roboczym piekarnik – kiedyś ten sprzęt znajdował się bezpośrednio pod kuchenką, ale dziś coraz częściej umieszcza się go osobno. Jeśli masz możliwość, zaprojektuj piekarnik na wysokości wzroku, a nie pod blatem roboczym – to znacznie ułatwi Ci codzienne przygotowywanie potraw, a w słupku z piekarnikiem mogą też znaleźć się mikrofalówka i dodatkowa pojemna szafka. Jeśli masz dużą kuchnię, taki wysoki słupek możesz przedłużyć o lodówkę: w ten sposób powstanie bardzo estetyczna i pojemna konstrukcja, która pomieści naprawdę mnóstwo rzeczy!

Zasadę trójkąta roboczego warto rozszerzyć o dodatkowe reguły, które ułatwią Ci funkcjonalne korzystanie z tego pomieszczenia. Dobrze by było, żeby pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką znalazł się możliwie szeroki blat – to będzie Twoja strefa krojenia, odstawiania gorących naczyń i ogólnej obróbki produktów. Projektanci zalecają, by co najmniej jeden blat we wnętrzu kuchni miał 120 cm szerokości lub więcej – taka przestrzeń jest odpowiednia do gotowania i rozpakowywania zakupów. Pamiętaj, by tego blatu nie zastawiać wieloma sprzętami takimi jak czajnik, toster czy krajalnica.

Inną kwestią, którą należy przemyśleć, zastanawiając się, jak urządzić małą albo większą kuchnię, jest odległość między drzwiami wejściowymi do pomieszczenia a lodówką. Najwygodniejszy układ to taki, gdy lodówka znajduje się zaraz przy wejściu – dzięki temu nie musisz przenosić ciężkich zakupów przez całą kuchnię, by je rozpakować.

 

W jakim stylu powinna być urządzona kuchnia?

 

Pisaliśmy już, że kuchnię urządza się na długie lata – ze względu na wysokie ceny jej wyposażenia mebli ani sprzętów nie zmienia się po sezonie czy dwóch, kiedy wnętrze się opatrzy. Z tego względu wiele osób decyduje się na bardzo bezpieczne, neutralne kolory i uniwersalne rozwiązania, które powinny być ponadczasowe i opierać się chwilowym modom na konkretne barwy i materiały. Jednak czy jest to najlepsze wyjście z sytuacji?

Neutralna baza to zawsze świetne tło dla kolorowych dodatków, które łatwiej wymienić (ściereczek kuchennych, osłonek na doniczki, ozdobnych pojemników na żywność), ale musisz pamiętać, że po kilku latach nawet neutralna kuchnia będzie zdradzać swoją metrykę. Rozwiązania kuchenne i design z biegiem czasu się zmieniają, a nawet najwyższej jakości materiały w końcu się zużywają, dlatego nie warto silić się na bezpieczne barwy, jeśli kuszą Cię kolorowe warianty. Kuchnia w odcieniach zieleni, żółci, błękitu albo minimalistycznej czerni z drewnianymi akcentami? Dlaczego nie!

Jeśli urządzasz aneks kuchenny połączony z salonem, pamiętaj, że te wnętrza powinny ze sobą współgrać i nawiązywać do siebie stylem oraz kolorystyką. Być może łatwiej będzie Ci zacząć od urządzania strefy wypoczynkowej – sprzęty pomogą Ci podjąć decyzję co do kolorystyki i stylu kuchni.

 

Zegar Ścienny Plexido Ziarna Kawy

Jakie meble wybrać do kuchni i na co zwrócić uwagę?

 

Jeśli układ kuchni i jej kolorystyka zostały wybrane, pora podjąć decyzje w kwestii konkretnych mebli! Na co postawić? Szafki, szuflady, otwarte półki? Jakie blaty wybrać?

Praktyka mówi, że najwygodniejszym sposobem przechowywania są szuflady – to rozwiązanie świetnie sprawdza się nie tylko na sztućce i inne małe akcesoria do gotowania, ale także na suche produkty czy zestawy naczyń i talerzy. Dzięki nim dostęp do całej zawartości jest łatwy i nie ma konieczności uciążliwego grzebania w zakamarkach. Musisz jednak pamiętać, że taki typ zabudowy jest znacznie droższy od tradycyjnych szafek, zwłaszcza jeśli postawisz na wytrzymały model wysokiej jakości – a właśnie taki najlepiej wybrać, by długo cieszyć się funkcjonalną kuchnią.

Genialnym rozwiązaniem są też szafki typu cargo, w których łatwo zmieścisz bardzo dużo przedmiotów. Wysokie cargo może pełnić funkcję podręcznej spiżarni na podstawowe produkty, a mniejsze posłuży jako schowek na akcesoria do sprzątania i zmywania albo kubki i szklanki.

Elementem mebli kuchennych są również blaty. Jaki materiał najlepiej na nie wybrać? Wielu zwolenników mają blaty z naturalnego drewna, ale ich mankamentami są wysoka cena i żmudna pielęgnacja. Na szczęście na rynku są już dostępne sztuczne materiały do złudzenia przypominające drewno, które wyglądają równie szlachetnie, a przy tym są trwałe i solidne.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązania wybierzesz do swojej kuchni, staraj się celować w wysoką jakość materiałów – nie tylko przesądzi to o wizualnym efekcie, ale przede wszystkim pozwoli Ci długo korzystać z nowej kuchni.

 

Zegar Ścienny Boho Plexido Line Art Dziewczyna

Jakie modne dodatki wybrać do kuchni – zegary, półki, stojaki

 

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w bloku albo domu, musisz pamiętać, że meble i AGD to nie wszystko – równie ważne są detale i dekoracje, które pozwolą przemienić kuchnię z katalogu aranżacji w autentyczne wnętrze. Warto przeznaczyć część budżetu na ściereczki do naczyń, kolorowe pojemniki na żywność, dekoracyjne półeczki na drobne przedmioty albo stojak na wino czy przyprawy. Takie detale sprawią, że kuchnia zyska indywidualny charakter.

Bez względu na to, jaki styl i kolorystykę kuchni wybierzesz i jakimi dodatkami ją uzupełnisz, w każdym kuchennym wnętrzu powinien się znaleźć zegar. Ten praktyczny dodatek ułatwi Ci codzienne gotowanie i poranną bieganinę przy śniadaniu. Zegary do kuchni mogą wyglądać naprawdę różnie i odzwierciedlać Twoje estetyczne upodobania albo hobby! Możesz wybrać modne zegary boho, zegar – mapę świata dla zapalonego podróżnika albo puścić wodze fantazji i postawić na personalizowane zegary ze zdjęciem, na których umieścisz, co tylko zechcesz – rodzinną fotografię, krajobraz z podróży albo grafikę z bohaterem ulubionego komiksu czy filmu. W Plexido znajdziesz rozmaite zegary na ścianę, które urozmaicą wnętrze Twojej kuchni.

 

Czego najlepiej unikać, urządzając kuchnię – praktyczne porady

 

Czy istnieją uniwersalne zasady w kwestii tego, czego nie robić, aranżując kuchnię? Nie do końca – to, co w większości wnętrz się nie sprawdzi, w niektórych domach może okazać się strzałem w dziesiątkę. O pewnych aspektach aranżacji warto jednak pamiętać bez względu na wszystko.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię z oknem, nie zabudowuj okna szafkami z każdej strony, bo znacznie ogranicza to dopływ naturalnego światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się otwarte półki, chociażby na małej powierzchni albo tylko z jednej strony.

Przy urządzaniu kuchni warto także dobrze przemyśleć oświetlenie i zainstalować takie lampy, które będą zapewniać odpowiednie światło do przyrządzania posiłków. Zamiast centralnej lampy sufitowej zainstaluj więc listwy pod górnymi szafkami, które doskonale doświetlą blat roboczy. Jeśli w kuchni masz stół, koniecznie dodaj nad nim osobne źródło światła.

Jak widzisz, urządzanie własnej kuchni nie musi być trudne – wystarczy dobrze przemyśleć potrzeby i oczekiwania, a także poznać kilka podstawowych zasad projektowania, żeby stworzyć funkcjonalne wnętrze na wiele lat.