Zadzwoń do nas +48566560100

Zamknij (x)

Darmowa wysyłka od 150zł!        Wysyłka w 24 godziny!         Wyprzedaż   -30 zł!        Kontakt: 566560100!

Lampka Plexido z Nadrukiem Ninjago Wojownik Lloyd

Jak urządzić pokój dziecka – od czego zacząć planowanie?

Planowanie pokoju dla dziecka najlepiej zacząć od szukania inspiracji, żeby ustalić, jaka estetyka Ci odpowiada. Potem przejdź do aspektów praktycznych i poszukaj elementów wyposażenia i mebli. Stwórz projekt na kartce papieru lub w programie komputerowym, gdzie wszystko będzie widać czarno na białym.

Pamiętaj, że pokój powinien być dostosowany do wieku i gustu dziecka i że maluch powinien się w nim dobrze czuć! Pokoik musi być też bezpiecznym miejscem, zwłaszcza jeśli będzie przeznaczony dla niemowlaka lub przedszkolaka. Zwróć uwagę na wybór odpowiednich mebli i elementów dekoracyjnych. Zastanów się też nad praktycznym aspektem pokoiku – wydziel dla pociechy strefy według funkcji, jakie mają spełniać. W tym pomoże Ci układ rozmieszczenia mebli. Łóżko powinno stać z dala od drzwi, by zapewnić maluchowi spokojne miejsce do spania. Biurko ustaw na ścianie prostopadłej do okna, a rażące słońce nie będzie utrudniać dziecku nauki.

Zasada numer 1 – postaw na jeden styl

 

W pokoju dziecięcym ważna jest też estetyka. Rodzice często pragną, żeby dzieci miały bajkowe wnętrza z ekskluzywnymi meblami i dodatkami. Chociaż wydaje się, że takie pomieszczenie powinny wypełniać wszystkie kolory tęczy, nie jest to dobre rozwiązanie. Aranżacje mogą być utrzymane w uroczym, typowo dziecięcym stylu, jednak zachowaj umiar. Mieszanka rozmaitych dodatków wprowadzi chaos. Zdecyduj się na subtelną paletę kolorów, np. pastelową. Przytłumione odcienie działają na dziecko uspokajająco w przeciwieństwie do żywych barw, które w nadmiarze mogą drażnić.

Jeśli obawiasz się, że gust i zainteresowania pociechy wkrótce się zmienią, postaw na prosty wygląd ścian i mebli, które będą bazą dalszych aranżacji. Wystrój możesz modyfikować, dzięki akcesoriom, takim jak poduszki, plakaty i dekoracje. Jeśli nie wiesz, jak urządzić pokój dziecka, postaw na urocze dodatki, np. lampki LED z motywem bajkowym, które znajdziesz w Plexido.

Zasada numer 2 – postaw na meble, które „rosną” z dzieckiem

Wiele osób zastanawia się, jak umeblować pokój dziecka. Wyposażenie powinno być solidne, funkcjonalne i bezpieczne. Chociaż urocze i kosztowne dziecięce mebelki w jasnych kolorach i zabawki ustawione na otwartych półkach wyglądają pięknie, to może nie być najlepszy pomysł na aranżację. Dzieci często malują po meblach pisakami, więc łatwo je zniszczą. Postaw na modele z zakrytymi półkami i dodatkowo przykręcić je do ściany, bo maluch może polubić wspinaczkę.

Wybieraj meble o prostej konstrukcji, wtedy najłatwiej będzie je przearanżować, gdy dziecko podrośnie. W sklepach znajdziesz nawet takie, których wysokość można regulować. Takie rozwiązanie jest przydatne zwłaszcza w przypadku biurka, które musi pasować do wzrostu pociechy, żeby wspomagać utrzymywanie zdrowej postawy. Możesz zainwestować również w regulowane łóżko z materacem. W ten sposób łóżeczko niemowlęce z barierkami w kilka chwil przekształcisz w łóżko dla starszaka. W przypadku modelu z rozsuwanym stelażem musisz wymienić tylko materac.

Zasada numer 3 – pozwól dziecku decydować o drobiazgach

To ważne, by wsłuchać się w głos malucha, bo w końcu to on będzie spędzał w pokoiku najwięcej czasu! Jeśli nie jest już niemowlakiem, chodzi do przedszkola lub szkoły, powinien mieć prawo do wyrażenia opinii – to pomoże mu w budowaniu pewności siebie! Pociechy czasem zmieniają zdanie z dnia na dzień, więc nie urządzaj całego pokoju tylko według życzenia dziecka. Rodzice powinni podpytać dziecko o ulubione kolory, przejść z malcem do sklepu i wybadać jego reakcje na mebelki i dodatki do wnętrza. To, jak urządzić pokój dziecka, powinno w pewnym stopniu zależeć malucha – więc niech sam wybierze lampkę LED dla dzieci, która będzie stała obok łóżeczka, poduszki, plakaty czy inne elementy dekoracyjne, które łatwo można zdjąć lub wymienić.

Jak urządzić pokój dziecka – pokój dla chłopca kontra pokój dla dziewczynki

 

Zazwyczaj, gdy zastanawiamy się, jak zaprojektować pokój dziecka, kierujemy się jego wiekiem i płcią. Chociaż każde dziecko jest inne, często stawia się w takich projektach na sprawdzone elementy i schematy. Pokoje dla dziewczynki są zazwyczaj urządzone w odcieniach jasnego różu, bieli i szarości. Oczywiście nie zawsze musi to być cukierkowy róż, ale warto pozostać przy jasnej palecie barw. Żeby nadać pomieszczeniu bardziej przytulny klimat, zadbaj o takie detale, jak firanki, poduszeczki, a nad łóżkiem zawieś mały baldachim. Te drobne elementy sprawią, że w pokoju zapanuje magiczny nastrój, a dzięki baldachimowi dziewczynka zyska nawet swoją kryjówkę!

Pokój chłopca powinno się urządzać według podobnych zasad, wykorzystując tylko inne kolory i dodatki. Zazwyczaj preferuje się odcienie błękitu, szarości i granatu. Pokój chłopczyka, który lubi bawić się klockami, powinien być dobrze zorganizowany. Pamiętaj o pudełkach i skrzyni na zabawki – mały rozrabiaka powinien uczyć się, jak utrzymać porządek. 

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Zaaranżowanie pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie – w końcu musi być funkcjonalny i trafić w gust nie tylko jednej pociechy. Takie wnętrze też możesz urządzić w pomysłowy sposób. Warto zadbać, by każde z dzieci czuło, że ma swój własny kącik – pokój można podzielić np. przez ustawienie regału. Jeśli dzieci są w podobnym wieku, łatwiej zaaranżować tę przestrzeń. W domu nie ma zbyt dużo miejsca? Pomyśl nad zakupem łóżka piętrowego albo modelu z szufladami, w których dzieciaki będą trzymać swoje skarby. Pokój przeznaczony dla rodzeństwa powinien być w neutralnym stylu, ale indywidualizm każdej z pociech można zaakcentować poprzez drobne detale w pobliżu łóżek lub biurek – mogą to być np. oryginalna pościel, zegar, figurki.

Wiesz już, jak zrobić pokój dziecięcy, który będzie odpowiadał potrzebom malucha i starszaka. Jeśli dziecko ma już swoje zdanie, porozmawiaj z nim, a na pewno wypracujecie kompromis.

 

Lampka LED 3D Plexido Ośmiorniczka