Jak urządzić bardzo mały pokój dziecka – jaką kolorystykę zastosować w niewielkim pomieszczeniu?
Pytanie, na które musisz odpowiedzieć sobie dość wcześnie, aranżując mały pokój dziecięcy, to: na jakie kolory postawić w tym pomieszczeniu? Oczywistym wyborem w kwestii tego, jak urządzić mały pokój dla chłopca, jest nieśmiertelny niebieski i wszystkie jego odcienie, a dla dziewczynki – róże i fiolety, ale czy to jedyne opcje? Bynajmniej!
Zwróć uwagę na fakt, że zabawki dzieci zazwyczaj są bardzo kolorowe, podobnie jak samodzielnie dobrane przez malucha dekoracje albo akcesoria. W bardzo małej przestrzeni natłok intensywnych albo nawet pastelowych barw może sprawiać wrażenie chaosu i nadmiernie stymulować dziecko, nie zachęcając do odpoczynku albo nauki. Warto więc rozważyć spokojną, neutralną aranżację małego pokoju dziecięcego w bloku albo niedużym domu. Delikatne kolory będą stanowiły piękne tło dla bardziej barwnych drobiazgów. Możesz postawić na typowo neutralne barwy – biel czy szarość – albo jasne, rozbielone odcienie innych kolorów.
Nie zapomnij zapytać dziecko o to, jakie kolory najchętniej widziałoby w swoim pokoju! O ile pokój niemowlaka możesz urządzić wyłącznie według własnego gustu, o tyle już kilkuletnie dziecko jawnie manifestuje swoje upodobania i chce mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał jego pokoik. Wspólnie na pewno wypracujecie kompromis, który połączy ulubione kolory dziecka i estetykę rodziców.
Jakie meble sprawdzą się w bardzo małym pokoju dziecka?
Wybierając meble do małego pokoju dla dzieci, warto pamiętać przede wszystkim o tym, by zapewnić jak najwięcej miejsca do przechowywania różnych przedmiotów: ubrań, zabawek, książek i innych dziecięcych drobiazgów. Najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne, na przykład łóżka z dodatkowymi szufladami albo biurko z nadstawką, na której dziecko ustawi książki, pomoce naukowe albo zabawki.
Dobrym rozwiązaniem, choć raczej kosztowniejszym niż gotowe meble, będzie też zabudowa na wymiar – dzięki niej wykorzystasz całą dostępną przestrzeń, włącznie ze wszystkimi zakamarkami, i stworzysz praktyczne schowki aż do samego sufitu. Pamiętaj tylko, by optycznie nie zagracić pomieszczenia i odpowiednio zrównoważyć przestrzeń – wysoką zabudowę najlepiej umieścić na jednej ścianie, a pozostałe zagospodarować lżejszymi wizualnie meblami, takimi jak łóżko czy niższa komoda albo regał.
Pamiętaj, że małe pomieszczenie zawsze wygląda dużo gorzej, jeśli panuje w nim bałagan. Nawet najpiękniejsze i najbardziej praktyczne meble na niewiele się zdadzą, jeśli na podłodze przez całą dobę będą rozsypane klocki, a z półek spadać będą wymięte ubrania i nieposprzątane zabawki. Warto od małego uczyć dziecko utrzymywania porządku i dbania o swój pokoik, zachęcać do organizacji swoich rzeczy i stwarzać mu warunki do tego, by mogło samo odkładać rzeczy na miejsce. W tym celu doskonale sprawdzą się na przykład kosze pod łóżkiem, lekki wysuwany pojemnik na pościel i nisko zawieszone półki czy szuflady: nawet najmniejsze dzieci będą w stanie do nich dosięgnąć.
Jakie akcesoria do pokoju dziecka wybrać?
Meble i kolorowe ściany to nie wszystko – jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dla dziecka, nie zapominaj o detalach! Akcesoria i dekoracje sprawiają, że pokój dziecka zamienia się w przytulny, indywidualny kącik i osobistą przestrzeń malucha w domu, którą nie musi się z nikim dzielić. Plakaty edukacyjne, ramki ze zdjęciami rodziców i rodzeństwa, zegary, lampki nocne – akcesoria w dziecięcym pokoju nie muszą być wyłącznie ozdobami bez praktycznej funkcji. Jak funkcjonalnie udekorować nieduży pokój dziecięcy? Oto nasze inspiracje!
W małym pokoju dziecięcym łatwo przesadzić. Nadmiar ozdób i akcesoriów stworzy efekt odwrotny do zamierzonego, a co więcej, trudno będzie takie pomieszczenie sprzątać. Z tego względu lepiej ograniczyć się do kilku wielofunkcyjnych ozdób, które będą nie tylko zdobić kącik dziecka, ale również sprawdzą się jako praktyczne akcesoria.
Jednym z takich sprzętów jest lampka nocna. Wybierając oświetlenie, które stanie przy łóżku czy łóżeczku, warto odejść od klasycznych modeli i sprawić dziecku radość pomysłowym wzornictwem, które będzie cieszyć też za dnia. Postaw na wielofunkcyjne lampki LED, na przykład lampki LED z motywem anime – ich atutem jest możliwość podświetlenia aż na 16 różnych kolorów! Barwne światło dodatkowo udekoruje pokój dziecka bez zastawiania przestrzeni zbędnymi przedmiotami.
Dobrym posunięciem będzie też udekorowanie ściany: plakaty, metryczki, naklejki ścienne to dodatki, które powinny zmieścić się w każdym budżecie i łatwo będzie Ci znaleźć takie wzory, które odpowiadają upodobaniom chłopca lub dziewczynki, którzy zamieszkają w nowym wnętrzu. Ścienną dekorację warto uzupełnić zegarem dla dzieci z ulubionym motywem. Młodszy maluch może się na nim uczyć, jak odczytywać czas, a dla starszego dziecka będzie to krok w stronę samodzielności i świetny sposób na naukę organizacji dnia.
Nie zapominaj o spersonalizowanych dodatkach! Plakaty z imionami albo inicjałami dzieci to prosty sposób na to, jak tanio urządzić pokój dziecięcy przeznaczony specjalnie dla konkretnego brzdąca. Możesz też położyć na łóżku poduszkę z inicjałem albo zawiesić na drzwiach pokoju ozdobny proporczyk, dając całemu domowi do zrozumienia, że ta strefa należy wyłącznie do małego szkraba. Taką aranżację małego pokoju dziecka uzupełnij o ramkę na zdjęcia LED, w którą wprawisz rodzinne zdjęcie albo podobiznę ukochanej postaci z bajki czy komiksu. Takie detale sprawiają, że dziecinny pokój przestaje wyglądać jak wycinek z katalogu wnętrzarskiego, a zaczyna być przestrzenią, w której żyje młody człowiek z krwi i kości.
O czym należy jeszcze pamiętać podczas urządzania pokoju dziecka?
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, myśląc, jak urządzić bardzo mały pokój dziecięcy? Na mały pokój trzeba mieć pomysł – to przede wszystkim. Niewielka przestrzeń musi być spójna i dobrze przemyślana: nie ma w niej miejsca na przypadkowo dobrane sprzęty kupowane na ostatnią chwilę. Lepiej zainwestować w kompleksowe wyposażenie w podobnej kolorystyce niż raz po raz wędrować do sklepu, gdy kolejna szafka przestanie spełniać swoją funkcję. To samo tyczy się kolorów i dodatków: dobierając poszczególne sprzęty i akcesoria, postaw na dwie lub trzy barwy i konsekwentnie się ich trzymaj.
Miej też na uwadze, że dzieci rosną, a wraz z nimi – ich potrzeby i oczekiwania. Jeśli aranżujesz pokój dla przedszkolaka, a w najbliższych kilku latach nie planujesz przeprowadzki, musisz liczyć się z tym, że wkrótce Twój dzielny maluch zostanie pierwszakiem, a to oznacza, że będzie potrzebował biurka do nauki i miejsca na szkolne zeszyty, przybory i podręczniki. Z kolei starsze dziecko prawdopodobnie będzie stopniowo wyrastać z zabawek, a dojrzewać do innych rozrywek, dlatego kosze z pluszakami, klockami czy samochodzikami powoli trzeba będzie zastępować meblami dostosowanymi do nowych zainteresowań młodego człowieka. Z tego względu warto myśleć perspektywicznie i dobierać takie meble, które w razie czego łatwo będzie zaadaptować do nowych warunków albo do których bez problemu będzie można dokupić dodatkowe sprzęty nieodbiegające wzorem i kolorem.
Pamiętaj, że zmiany i pomysły na aranżację pokoju zawsze warto konsultować z dzieckiem, nawet najmniejszym. Licz się jednak z tym, że dziecięce wizje potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie i to, co raptem miesiąc temu było spełnionym marzeniem, jutro może się maluchowi znudzić, dlatego nowe motywy wprowadzaj rozsądnie i ostrożnie, stawiając przede wszystkim na łatwe do wymienienia dodatki np. poszewki na poduszki, maskotki czy zegary.